Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 23 czerwca, 2015 in Inspiracje |

Balkon również może być piękny i funkcjonalny

Balkon również może być piękny i funkcjonalny

Tym razem postaramy się bliżej przyjrzeć balkonom. Balkon to połączona z budynkiem płyta wysunięta przed lico ściany lub schowana we wnęce. W budownictwie murowanym balkony wykonuje się przede wszystkim na konstrukcji żelbetonowej, choć zdarzają się także balkony z drewna czy stali.

Ta stosunkowo niewielka przestrzeń położona na zewnątrz budynku urozmaica jego bryłę , otwiera przestrzeń mieszkalną i wspaniale ją doświetla.

Balkony wspornikowe

Źródło: www.keroiam.tumblr.com

Możemy spotkać balkony wspornikowe – gdzie zbrojenie płyty balkonu połączone jest ze stropem i zakotwione w wieńcu. Tak jak to widzimy na tym przykładzie balkonów w Berlińskich kamienicach do ich budowy najczęściej używa się żelbetu i stali. Masywne wsporniki wykończone bogatymi dekoracjami elewacyjnymi są dodatkową ozdobą budynku i wspaniale komponują się mocno dekorowanymi balustradami z solidnego kutego żeliwa.

Balkon podparty

Źródło: www.nehomemag.com

Podparte – które z jednej strony mocuje się do ściany budynku , z drugiej zaś opiera konstrukcję na słupach lub zastrzałach. Takie balkony mogą być wysunięte przed lico budynku – jak na powyższym zdjęciu oparte np. na konstrukcji ganku, lub też wpuszczone w jego bryłę tworząc loggie.

Balkony wiszące

Źródło: www.archdaily.com

Trzecim i najrzadziej spotykanym typem balkonów jest balkon podwieszany, gdzie lekka konstrukcja jest oparta na belce lub kątownikach i zawieszona cięgnami mocowanymi do ściany. Tego typu balkony wykonuje się ze stali lub drewna, zwykle tam, gdzie balkon dobudowuje się do istniejącego już budynku.

Nieco inne znaczenie ma balkon dla tych, którzy mieszkają we własnym domu, jak dla tych, którzy dysponują jedynie mieszkaniem w bloku lub kamienicy. Odmienność tego znaczenia wynika przede wszystkim z innych oczekiwań co do funkcjonalności tej strefy.

Balkon pełniący funkcję reprezentacyjną

Źródło: www.profilefasadowe.pl

Dla tych, którzy mając dom posiadają również własną działkę balkon pełni głównie funkcję reprezentacyjną, ma zdobić i cieszyć oko, czasem jest dobrym miejscem na wypicie porannej kawy.

Jak widzimy na zdjęciu powyżej balkon z ozdobną kutą balustradą stanowi doskonałe zwieńczenie domu w stylu tradycyjnym – wraz ze sztukaterią elewacyjną nawiązuje do klasycznych nurtów w architekturze.

Balkon jako strefa relaksu

Źródło: www.bloglovin.com

Inaczej rzecz ma się, gdy balkon przypisany jest do mieszkania i jest to jedyna należąca do nas przestrzeń zewnętrzna – wtedy oprócz pełnienia roli reprezentacyjnej zwykle funkcjonuje także jako strefa relaksu, przydomowy ogródek z ziołami w doniczkach i suszarką na pranie, a czasem nawet spiżarnia.

Planując urządzenie takiego balkonu powinniśmy wszystkie te funkcje wziąć pod uwagę, tak by ta strefa stała się zarówno wygodna i przydatna, nie tracąc przy tym na urodzie. Pamiętajmy również, że balkon powinien dobrze prezentować się zarówno dla jego użytkowników jak i dla tych, którzy będą go oglądać z zewnątrz budynku.

Balkony loggie

Źródło: www.stylisheve.com

Balkony -loggie dobrze osłonięte od deszczu, wiatru a czasami i… wścibskich oczu sąsiadów zdecydowanie najlepiej nadają się na urządzenie przydomowej strefy relaksu – nawet na niewielkiej przestrzeni powinno nam się udać zaplanowanie kącika do odpoczynku wyposażonego w miłe siedzisko. Możemy tu skorzystać z bogatej oferty odpornych na warunki atmosferyczne mebli ogrodowych, lub też zaprojektować coś samemu.

Zabudowany balkon

Źródło: www.forrent.com

Praktycznym sposobem na wykorzystanie przestrzeni balkonu -loggi może okazać się zabudowanie go za pomocą okien, lub przeszklonych ścian. Choć odgradzamy się w ten sposób od świeżego powietrza ( co w mieście niekiedy może okazać się konieczne, a nawet zbawienne , jeśli jego „świeżość” pozostawia wiele do życzenia ), to zyskujemy możliwość korzystania z balkonu także w chłodne lub deszczowe dni, co w naszej strefie klimatycznej jest nie do przecenienia. Tak zabudowany balkon powiększa także powierzchnię użytkową naszego mieszkania i pełni podobną funkcję jak weranda w dawnych domach jednorodzinnych.

Balkon podparty na półkolistym wykuszu

Źródło: www.profilefasadowe.pl

Na zdjęciu powyżej widzimy klasyczną posiadłość willową, której główny klucz kompozycyjny opiera się na półkolistym wykuszu na parterze zwieńczonym dużym podpartym balkonem. Murowana, a nie żeliwna balustrada wspaniale nawiązuje do bogatej w sztukaterie fasady budynku, ten efekt podkreślono również delikatnie kolorem.

Kamienna stodoła, której charakter mieszkalny nadaje balkon

Źródło: www.heritagebarns.com

Na koniec o tym, jak wiele zmienia w postrzeganiu charakteru bryły architektonicznej obecność balkonu niech nas przekona powyższy przykład -stara kamienna stodoła została zaadoptowana na budynek mieszkalny, a tym co nadaje jej szczególnie domowego charakteru jest właśnie dobudowany nad ogromnymi drzwiami maleńki uroczy balkonik z kutą balustradą. Wraz z jego pojawieniem się znika uprzedni roboczy wymiar tego budynku, co dodatkowo podkreślają romantyczne latarenki zamontowane po obu stronach balkonu.