Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 8 listopada, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Atmosfera zabudowy Starego Miasta

Atmosfera zabudowy Starego Miasta

Witamy ponownie wszystkich czytelników. Na dzisiaj przygotowaliśmy temat może nie do końca typowy, bo dotyczący zabudowy Starego Miasta w Warszawie. Nasz wpis będzie się koncentrował przede wszystkim wokół atmosfery tego miejsca i jego zabudowy,ale również historii jaka się z nim wiąże. W części graficznej skupimy się na architekturze, na początek przygotowaliśmy jednak kilka informacji historycznych, które nierozerwalnie łączą się z tym obszarem. Stare Miasto zostało założone w XIII wieku na skarpie górującej nad rzeką Kamionką – niewielkim dopływem Wisły. O atrakcyjności tego terenu decydowało między innymi położenie na starym szlaku handlowym prowadzącym znad Morza Czarnego ku Bałtykowi. W środku miasta znajdował się plac w kształcie prostokąta, który zamieszkiwało 40 najbogatszych osadników. Każdy miał działkę o szerokości 9 m i długości 35 m. Dzięki temu, na stosunkowo niewielkim terenie, można było pomieścić znaczną liczbę przylegających do siebie domów. To wpłynęło na kształt zabudowy tego terenu – kamieniczki były wąskie, jedno lub dwupiętrowe, ze stromymi schodami i dwuspadowymi dachami.

W czasach bardziej współczesnych, w okresie II Wojny Światowej, a konkretnie w 1944 roku, podczas powstania warszawskiego Stare Miasto zostało prawie całkowicie zrujnowane – zniszczeniu uległo 90% zabudowy (przetrwały tylko dwa budynki). Po wojnie podjęto decyzję o odbudowie Starówki. Zdecydowano się na przywrócenie zabudowy z XVIII wieku, układ przestrzenny zaś pochodzi z XII-XIII wieku.

Stare Miasto stanowi jedyny na świecie (w tej skali) obszar planowej i dokończonej odbudowy terenu zabytkowej zabudowy miejskiej po katastrofalnych zniszczeniach – z tego względu wpisane zostało na światową listę Unesco. Do opracowania planów rekonstrukcji posłużyły między innymi weduty Canaletta. Wykorzystano też zachowane fragmenty fasad, elementy wystroju wnętrz, itp., zaś układ wnętrz został w większości zmieniony i dostosowany do nowych funkcji. Tyle jeśli chodzi o lekcję historii. Każdy z nas ma przynajmniej podstawową wiedzę w tym temacie, która istnieje w naszej świadomości. Wpływa to z pewnością na odbiór tego miejsca i panującą tam atmosferę. Żeby to zilustrować zapraszamy do części graficznej.

Trzy wąskie kamienice

Źródło: www.flickr.com 

Powyżej zdjęcie pokazujące fragment charakterystyczny dla zabudowy Starego Miasta – trzy wąskie kamienice z prostymi dekoracjami w postaci oszczędnych w formie gzymsów i opasek okiennych stoją „przytulone do siebie”. To właśnie taki rodzaj zabudowy, gdzie budynki tłoczą się jeden koło drugiego tworzą atmosferę tego miejsca i osadzają je w kontekście historycznym. Istotną rolę gra tu również kolor – zestawienie zieleni różu i żółcieni, rzadko spotykane w zabudowie miejskiej, tu jest zdecydowanie atutem, który ożywia całość. Będąc w takim otoczeniu możemy zdecydowanie poczuć powiew historii.

Cztery wąskie kamienice

Źródło: www.greatmirror.com

I kolejny podobny kadr – cztery wąskie kamieniczki, tym razem widziane z poziomu ulicy. Oczami wyobraźni nietrudno dostrzec konia z bryczką stojącego na tym bruku. Mimo, że nie mamy do czynienia z oryginalną zabudową, możemy poczuć charakter sprzed wieków, co dowodzi, że umiejętnie przeprowadzona rekonstrukcja może być stylowa, pod warunkiem, że jest w dobrym guście.

Poddasze kamienicy z widoczną wieżą kościoła

Źródło: www.flickr.com

I kolejne ujęcie tematu, tym razem pokazujące poddasza nad którymi góruje wieża kościoła, która często służyła jako punkt orientacyjny w topografii miasta. Na pierwszym planie gzyms wieńczący fasadę oraz niewielkich rozmiarów lukarna, która z pewnością stanowi ciekawy punkt obserwacyjny dla podziwiania panoramy Starego Miasta. Kolorystyka w pomarańczach i błękicie to kolejny przykład zastosowania żywych kolorów, który sugeruje, że dawniej chętnie wykorzystywano intensywne barwy. To obok zabudowy w typie wąskich kamienic najbardziej charakterystyczne czynniki budujące atmosferę tego miejsca. Mimo pewnych zaniedbań w utrzymaniu chcielibyśmy skupić Państwa uwagę na pozytywnych aspektach naszego dziedzictwa narodowego, więc prosimy o wyrozumiałość w kwestii drobnych niedociągnięć widocznych w dzisiejszym materiale.

Kamienice Starego Miasta zimą

Źródło: www.flickr.com

I ostatnie nastrojowe zdjęcie w dzisiejszej prezentacji. Wiemy, ze nie nastała jeszcze pora na śnieg, ale, skoro poświęciliśmy sporo uwagi atmosferze Starego Miasta, to zdjęcie musiało się tutaj znaleźć. Do prezentowanej dzisiaj gamy kolorów możemy dopisać również fiolet- kolor rzadko występujący na elewacjach kamienic, tu jednak doskonale wpisuje się w otoczenie. Taki obrazek oglądało by się doskonale przez witrynę dobrej kawiarni z filiżanką dobrej kawy w ręku.

Podsumowując -rekonstrukcja, choć to rzadki temat, to temat, który warto rozważyć przy planowaniu nowej zabudowy. Zachęcamy do studiowania historycznych przykładów architektury, które nie muszą być wcale skomplikowane i kosztowne w realizacji. Zachęcamy zatem do sięgania po wzorce z rodzimej historii i kultury. Jesteśmy pewni, że warto. Pozdrawiamy i zapraszamy do ponownych odwiedzin.