Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 24 lipca, 2015 in Inspiracje, Sztukateria elewacyjna |

Architektura wiktoriańska – precz z minimalizmem

Architektura wiktoriańska – precz z minimalizmem

Za czasów długiego panowania brytyjskiej Królowej Wiktorii Zjednoczone Królestwo staje się światowym mocarstwem i kolonialnym imperium. Wielka Brytania rozkwita, także za sprawą rewolucji przemysłowej . Trwa proces urbanizacji kraju i licznych kolonii – rozwija się budownictwo mieszkaniowe.

Dzięki rozwojowi przemysłu, łatwo dostępnym materiałom budowlanym i masowej produkcji prefabrykatów buduje się łatwiej i szybciej niż kiedykolwiek. Nie bez znaczenia było też zniesienie podatku na szkło i cegłę. Architektura epoki wiktoriańskiej choć dzieli się na trzy fazy, posiada jednak charakterystyczne cechy wspólne dla całego okresu, jak na przykład zamiłowanie do mieszania stylów historycznych i wpływów sztuki orientalnej, bogatej ornamentyki.

Dom w stylu wiktoriańskim

Źródło: www.flickr.com

Domy w stylu wiktoriańskim obfitują w wykusze, ganki, werandy i ryzality.

Tak jak widzimy na powyższym przykładzie niewielkiej willi – często stosowanym materiałem budowlanym była stosunkowo tania i łatwo dostępna cegła. Surowość tego budulca okraszona jest licznymi wypracowanymi detalami sztukaterii elewacyjnej. Mansardowy wysoki dach jest również często spotykany w tym stylu. Dwa półkoliste wykusze zwieńczone kopułką tworzą charakterystyczny ryzalit. Uroku dodaje wzorzysta dachówka w kształcie rybiej łuski.

Dom wiktoriański w stylu mansardowym

Źródło: www.architecture.about.com

Kolejny przykład wiktoriańskiego domu. Wybudowano go w odmianie stylu zwanej stylem mansardowym właśnie ze względu na charakterystyczny wysoki mansardowy dach. Ponieważ styl ten nawiązuje mocno do architektury francuskiej z okresu Drugiego Cesarstwa bywa też nazywany Second Empire.

Tak jak i w tym przypadku bryła budynku jest zwykle zwarta i strzelista. Fasada ozdobiona licznymi gzymsami, boniowaniem i bogatymi obramowaniami okien z charakterystycznym dla okresu wiktoriańskiego zamiłowaniem do detali. Całą szerokość frontu zajmuje ozdobiony kolumnadą portyk.

Detale i bogata ornamentyka

Źródło: www.australianpotagergarden.blogspot.com

Zamiłowanie do detalu i bogatej ornamentyki w sposób szczególny realizuj e się w okresie wiktoriańskim. Szybki rozwój przemysłu pozwala nawet średnio zamożnym na kupno gotowych, odlewanych z żeliwa prefabrykatów, stąd powszechnie stosowanie tego typu dekoracji. Powyższe   zdjęcie prezentuje fasadę, której nie szczędzono misternych detali – żeliwnych balustradek przedłużonych kolumienkami i dekoracyjnymi zwieńczeniami. Pomalowane na głęboką czerń pięknie kontrastują z białymi gzymsami i delikatnym narożnym boniowaniem.

Żeliwne zdobienia domu w stylu wiktoriańskim

Źródło: www.historo.wordpress.com

Przykłady tego typu wiktoriańskich żeliwnych zdobień spotkać możemy praktycznie na całym świecie – wszędzie tam, dokąd sięgały wpływy brytyjskie. To przepiękne wypracowane przeszklone wejście zaopatrzone w ozdobną latarnię to fragment budynku znajdującego się w Bukareszcie.

Schody w stulu wiktoriańskim

Źródło: www.indulgy.com

Dbałość o wypracowane detale wyraża się również w bogato rzeźbionej stolarce. Dotyczy to zarówno okien i drzwi jak i różnych form architektonicznych jak schody, ganki i zadaszone tarasy.

Imponujący przykład takich z rozmachem zaprojektowanych dekoracji możemy zobaczyć na zdjęciu powyżej. Ujednolicony kolor fasady w szlachetny sposób podkreśla bogactwo form i detali. Dzięki temu mocno dekoracyjna fasada sprawia wrażenie przepychu a nie przeładowania czy chaosu.

Różowy dom w stylu wiktoriańsim

Źródło: www.lagrandemaisongreenleafgarfield.blogspot.dk

Kolejną cechą domów w stylu wiktoriańskim jest wzorowanie się na różnych stylach historycznych co skutkuje swoistym eklektyzmem -mieszanką stylów. W pewnym okresie prowadziło to nawet do przeładowania dekoracjami i barokowości, czyniąc styl nieco kiczowatym.

Spoglądając na ten dom trudno się oprzeć wrażeniu, że mamy raczej do czynienia z lukrowanym domkiem z piernika, niż z prawdziwym budynkiem. Z pewnością dużą rolę w takim jego postrzeganiu odgrywa cukierkowy różowy kolor elewacji. Spróbujmy sobie jednak wyobrazić ten budynek w jednolitym kolorze – misterne detale nie będą się może tak rzucać w oczy, ale całość nabierze bardziej szlachetnego charakteru.

Dom w stylu wiktoriańskim

Źródło: www.it.paperblog.com

Także ten dom zaprojektowano w bogatym stylu wiktoriańskim. Mnogość wieżyczek, ganków, tarasów, wykuszy i lukarn robi imponujące wrażenie. Jednocześnie bardzo wyraźnie widać tu wpływy orientalne – podkreślone kontrastowym kolorem ornamenty przywodzą na myśl sztukę bliskiego wschodu.

Mimo bardzo ozdobnego charakteru bryły architektonicznej zachowuje ona przyjemne dla oka proporcje , a ozdobne detale i wykończenia dzięki zastosowanym szlachetnym barwom robią wrażenie przede wszystkim kunsztownych.

Wnętrze w stylu wiktoriańskim

Źródło: www.finderskeepersmarketinc.blogspot.fr

Na koniec krótki rzut okiem do wnętrza domu w stylu wiktoriańskim. Bogactwo form również tutaj jest głównym priorytetem. Jasne, doświetlone pomieszczenia dzięki gęsto rozmieszczonym dużym oknom zachwycają urodą sztukaterii, portali i rozet. Przepych tych dekoracji podkreślają delikatne złocenia.

Tradycyjnie wysmakowane, stonowane barwy uwypuklają misterność ornamentów.

Bogactwo form stylu wiktoriańskiego może być bardzo inspirujące na etapie tworzenia koncepcji architektonicznej domu dla tych, którzy nie przepadają za minimalizmem. Jednocześnie warto wyciągnąć wnioski z historii i zwrócić uwagę na kilka pułapek, jakie niesie ze sobą zbytnie przeładowanie dekoracjami.