Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 30 stycznia, 2015 in Inspiracje, Sztukateria elewacyjna |

Aranżacja tarasu i pergoli

Aranżacja tarasu i pergoli

Witamy serdecznie wszystkich czytelników bloga. Dzisiaj zajmiemy się tematem aranżacji przestrzeni wokół domu z wykorzystaniem kolumn. Co prawda bieżąca aura nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, niemniej potraktujmy ten temat, jako zaklinanie wiosny, która mamy nadzieję, zawita u nas jak najprędzej. Dla tych, którzy są na etapie budowy, lub planują udoskonalić przestrzeń wokół swoich domów ta pora roku to dobry czas na zaplanowanie tego typu zabudowy i poszukanie inspiracji. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas materiały okażą się pomocne w tej materii.

Jakie rozwiązania znajdziecie Państwo w dzisiejszej galerii? Pokażemy dwa typy rozwiązań – będą to pomysły na urządzenie zadaszonego tarasu, oraz pomysły na wykorzystanie pergoli jako elementu wolnostojącego lub dostawionego do budynku. Zapraszamy do oglądania.

Zadaszona przestrzeń

Źródło: www.luxefinds.com

Na początek przykład zadaszonej przestrzeni, ukrytej za powieszonymi na tle kolumn kotarami. Pierwsze wrażenie jest takie jakbyśmy zajrzeli komuś do pokoju. Cała aranżacja wyglądem nawiązuje bardziej do wystroju wnętrza. Dzieje się tak za sprawą tekstylnych dodatków i wykorzystania elementów takich jak lustro, czy tapeta. Pomysł kontrowersyjny? Niekoniecznie, tak zaaranżowane miejsce do wypoczynku stanowi niemalże dodatkowy pokój, z którego w sezonie letnim chętnie skorzystają domownicy, będzie tu również można przyjąć gości. Z praktycznych aspektów warto jednak pamiętać, żeby przy doborze materiałów wybrać takie, które będą odporne na wilgoć. Przy dzisiejszym asortymencie, wybór wodoodpornej tapety, czy tkaniny nie powinien jednak nastręczać szczególnych problemów.

Stylowy taras

Źródło: www.homebunch.com

Powyżej nieco inna odsłona tematu, również z wykorzystaniem kotary. I tu postawiono na relaks. Tym razem w mniej formalnym wydaniu. W słoneczne dni leżaki z łatwością można wysunąć na zewnątrz, w razie załamania pogody będzie zaś miejsce żeby znaleźć schronienie pod dachem. Tego typu rozwiązania pochodzą przeważnie z krajów ciepłych, z dużą liczbą dni słonecznych. Przy odrobinie wyobraźni można je jednak z powodzeniem adaptować na nasz rodzimy grunt. Najlepiej sprawdzą się oczywiście w miejscach silnie nasłonecznionych jak taras od strony południowej. Jeśli zaś aranżacje w ty stylu są nam szczególnie bliskie możemy je wykorzystać także w mniej temu sprzyjających miejscach. Leżaki w otoczeniu klasycznych elementów architektonicznych wkomponują się dobrze w niemal każde otoczenie.

Dwa powyższe przykłady mogą stanowić pomysł na aranżację dla tych z Państwa, którzy posiadają lub będą posiadać dom z zadaszonym tarasem. W tym miejscu natomiast będziemy chcieli zaprosić do oglądania dalszej części prezentacji, gdzie zaprezentujemy przykłady konstrukcji, które można zaprojektować jako alternatywę lub dodatek do tarasu ujętego w pierwotnym projekcie.

Konstrukcja wsparta na klasycznych kolumnach

Źródło: www.bhg.com

Na powyższym zdjęciu widzimy konstrukcję wspartą na klasycznych kolumnach. Pod tak powstałym zadaszeniem znalazło się miejsce dla stolika z krzesłami, gdzie w otoczeniu zieleni można zjeść posiłek lub odpocząć przy kubku kawy. Wykorzystując pokazane tu elementy można dostawić do istniejącego budynku zadaszony taras, lub jeśli dysponujemy większą przestrzenią, wykonać wolnostojącą zabudowę.

Otwarty taras z konstrukcją podpartą na kolumnach

Źródło: www.ladolcevitablog.com

Innym pomysłem na aranżację otwartego tarasu jest wykonanie ażurowej konstrukcji podpartej na kolumnach. Taka lekka konstrukcja nie zabierze światła, może też stać się podparciem dla pnączy, które z czasem stworzą zielony dach. Jednym z wariantów może też być wkomponowanie w tego typu zabudowę zadaszenia z tworzywa sztucznego, które uchroni nas przed deszczem nie zabierając światła. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że z czasem tworzywo będzie wymagało czyszczenia, w przeciwnym razie mogą dać się nam we znaki osadzające się zabrudzenia. Konieczne będzie też zaplanowanie spadku płaszczyzny dachu, tak aby woda mogła swobodnie spłynąć.

Letnia kuchnia na otwartym tarasie

Źródło: www.flickr.com

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie kolumn jest zaaranżowanie letniej kuchni na otwartym tarasie. Tu kolumny wsparto na barze, całość wieńczy ażurowa konstrukcja, pod którą znalazł się grill i kawałek blatu roboczego. Tak urządzony taras z pewnością będzie miejscem niejednej udanej imprezy w sezonie letnim.

Pergola wolnostojąca

Źródło: www.patiogazeboshq.com

I na zakończenie pergola wolnostojąca, tym razem zwieńczona wygiętą po łuku belką, która nadaje całości bardziej wyrafinowanego charakteru. Pod taką konstrukcją zaaranżowano miejsce do siedzenia, przyozdobione oświetleniem w postaci lampek ogrodowych i wiszących kwiatów.

Tym przykładem kończymy dzisiejszą prezentację życząc wszystkim udanych poszukiwań stylistycznych w oczekiwaniu na wiosnę. Tymczasem zapraszamy do ponownych odwiedzin i czytania kolejnym publikacji.