Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 27 czerwca, 2015 in Porady, Sztukateria elewacyjna |

5 prostych sposobów na dodanie uroku swojemu domowi

5 prostych sposobów na dodanie uroku swojemu domowi

Gdy zaczynają się ciepłe dni umysły wielu właścicieli domów skręcają w kierunku dodania uroku i uczynienie ich dom wyróżniającym się spośród domów sąsiadów. Jest to szczególnie zauważalne w odniesieniu do wielu dzielnic typu szablonowego czy segmentowego, które są powszechne w obszarach podmiejskich wokół dużych miast. W tych dzielnicach nie dziwi widok, że co drugi dom wygląda tak samo.

Tę monotonię można zmienić urządzając odpowiednio teren wokół domu czy też zmieniając kolor elewacji. Jednak to co przykuje każde oko to zmiana zewnętrznej formy budynku za pomocą profili fasadowych, które nadadzą domu unikalne cechy. Oto przykład 5-ciu prostych i efektywnych kosztowo sposobów, aby to zrobić.

Gzyms elewacyjny

Gzyms nad oknami

Źródło: www.georgianadesign.tumblr.com

Gzyms jest to element nie tyko dekoracyjny, który w znaczący sposób upiększa dom, ale jego niewątpliwą zaletą jest ochrona ścian budynku przed spływającą wodą deszczową, dzięki czemu zapobiega brzydkim zaciekom i poważnym uszkodzeniom fasady. Szerzej na temat gzymsów jeszcze opowiemy w kolejnym artykule.

 

Opaski i parapety

Opaski i parapety wokół okien i drzwi

Źródło: www.traditionalhome.com

Najważniejszymi elementami domu są okna i drzwi. Dla wprowadzenia odmiany można wstawić wyjątkowe drzwi, ale w ten sposób przejście z monotonii do domu z urokiem jest jeszcze daleka droga. Jednak stosując opaski fasadowe wokół okien i drzwi oraz dodając profil parapetu można nadać domu dowolny unikatowy charakter.

 

Frontony

Frontony nad oknami

Źródło: www.profilefasadowe.pl

Frontony nad oknami i drzwiami

Źródło: www.traditionalhome.com

Frontony były tradycyjnie używane w rzymskim stylu architektury i są doskonałym sposobem na wykończenie szczytu tradycyjnie nudnych okien i drzwi. Chociaż nie jest to rozwiązanie konieczne dla wszystkich okien i drzwi w domu, wystarczy dodać go do jednego z nich i automatycznie przyciąga wzrok gapiów do danego okna lub drzwi wejściowych i daje domu poczucie jakości i elegancji.

 

Kolumny  i pilastry

Wejście ozdobione kolumnami i pilasrami

Źródło: www.mrshinesclass.com

Wiele nowych domów wyposażonych jest w zwykłe kolumny, które nie wiele wnoszą do zaakcentowania charakteru domu. Często służą czysto funkcjonalnym celom podtrzymania dachu. Warto to uatrakcyjnić i odpowiednio zaakcentować wejście do domu nadając mu wygląd klasycznej architektury rzymskiej.

 

Bonie

Bonie narożne

Źródło: www.profilefasadowe.pl

Bonie idealnie nadają się do wykończenia naroży budynku, ale ich zastosowanie jest bardziej uniwersalne. Można je zastosować przy obramowaniu okien i drzwi czy wypełnieniu przestrzeni nad balkonem i w szczycie budynku. Ważną zaletą bonii, oprócz walorów dekoracyjnych, jest możliwość zmiany proporcji budynku oraz ochrony ściany przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

 

Dodanie własnemu domowi uroku nie może być prostsze. Wystarczy skorzystać z choćby z jednego proponowanego sposobu, aby dom wyróżniał się od reszty.

Jest to również świetny sposób na zwiększenie wartości domu, o czym pisaliśmy już w artykule „Jak zwiększyć wartość i atrakcyjność domu„.

Do nadania uroku swojemu domu wg powyższych sugestii polecamy użyć gotowych profili elewacyjnych ze styropianu o podwyższonej gęstości, zbrojonych siatką z włókna szklanego i pokrytych zaprawą klejową odporną na zewnętrzne czynniki atmosferyczne.